8 luty Dzień Bezpiecznego Internetu (2022)

Dzień Bezpiecznego Internetu jest Obchodzony w całej Europie na początku lutego. Celem tej akcji jest odpowiednie
korzystanie z Internetu przez dzieci i młodzież. Akcja ma na celu również przedstawienie konsekwencji, gdy nieodpowiednio
korzystamy z Internetu i łamiemy prawo. Święto powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Aby w Internecie być bezpiecznym nie można publikować swoich danych osobistych. Ważne jest to aby nasze WI-FI posiadało długie i silne hasło. Słabe hasło lub jego brak może spowodować przechwycenie naszej sieci. W sieci nie można konwersować nieznanymi osobami orał odbierać telefonów od nieznanych numerów. W Internecie najlepiej korzystać z zaufanych źródeł, stron i linków, Jeże1i to możliwe najlepiej używać dwuetapowej weryfikacji do swoich kont. W Celu zabezpieczenia naszego urządzenia Internecie można korzystać z darmowych programów np. antywirus.

Należy pamiętać. że Internecie może spotkać nas wiele niebezpieczeństw. Możemy otrzymywać fałszywe wiadomości, których najlepiej nie otwierać. Przeglądając Internet należy uważać na hejt. Czasem może nam się zainstalować niechciane oprogramowanie. Skutkiem tego może być przejęcie naszego urządzenia przez cyberprzestępców .
Przestępcy do poznania danych wykorzystują złośliwe oprogramowania, które mogą uszkadzać nam pliki i wysłać pocztę spam.

Jeżeli rodzice chcą sprawdzić jak dziecko korzysta z Internetu mogą nałożyć kontrole rodzicielską. Konieczne jest regularne aktualizowanie systemu naszego urządzenia. Tworząc własne projekty należy pamiętać o tzw. bibliografii. Jest to podanie linków
źródeł z których korzystaliśmy, aby nie posądzono nas o plagiat.

Co roku organizowany jest konkurs na najlepszą lokalną inicjatywę. W 2022 roku Dzień Bezpiecznego Internetu był obchodzony w ponad 100 krajach pod hasłem „Działajmy razem”. W wydarzeniu udział bierze policja z niektórych miast. Polska jest w gronie krajów, które organizują projekty unijne związane z bezpiecznym Internetem.

Dzień bezpiecznego Internetu pierwszy raz był obchodzony w 2004 roku. W Polsce co roku organizatorzy zachęcają szkoły i wychowawców do realizacji lokalnych pomysłów na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu. 2021 rok zachęcił ponad 3000 organizatorów do obchodzenia tego święta. W zeszłym roku przeprowadzono 1800 spotkań z dziećmi i młodzieżą na temat bezpiecznego użytkowa Internetu. Wydarzenia nie zahamowała pandemia Covid-19. Obecnie odbywa się w formie online.

Przygotował: Patryk Szatkowski.

logo DBI z 2022 roku i napis Dzień Bezpiecznego Internetu Działajmy Razem!