Tradycje w naszych domach (grudzień 2021)

W moim domu choinkę ubieramy po świątecznym sprzątaniu. Dzień przed Wigilią tata zaczyna przygotowywać wigilijne potrawy, które będą podawane na zimno. Jeżeli zostanie mi czas, to w dniu Wigilii ja też piekę rano ciasto. Każdy w rodzinie przygotowuje prezenty i kładzie je pod choinką. Na stole znajduje się 12 potraw i dodatkowe nakrycie. Aby nadać świąteczny klimat, włączamy kolędy.
Natalka Nowak, kl.V11d

Choinkę zazwyczaj ubieramy w drugim tygodniu grudnia. Przystrajamy też wszystkie pokoje ozdobami świątecznymi. Przed świętami pieczemy też pierniki i je ozdabiamy. Na kolacji wigilijnej jest zawsze 12 potraw, dzielimy się wtedy opłatkiem, jemy posiłek i śpiewamy wspólnie kolędy. Później rozpakowujemy prezenty, które leżą pod choinką. Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia spędzamy u drugiej babci. Spotykamy się wtedy z całą moją, dużą rodziną. Bardzo lubię te święta ze na ich atmosferę.
Daria Milowska, kl.VIId

W moim domu ubieramy choinkę tydzień przed świętami. Na Wigilię jadę z rodziną do babci. Prezenty przygotowuje cała rodzina. Na stole wigilijnym znajduje się zazwyczaj 10 potraw. Przygotowane jest również dodatkowe nakrycie. Po posiłku śpiewamy kolędy i rozpakowujemy prezenty.
Aleksandra Szkudlarek, kl.VIId

W’ moim domu ubieramy choinkę tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia. Razem z rodziną idziemy na zakupy świąteczne,
a potem przygotowujemy wigilijne potrawy. Razem z moją mamą piekę ciasta i pierniczki. Prezenty przygotowują rodzice i babcia. Przy stole wigilijnym jest dwanaście potraw i czasami śpiewamy kolędy. Na stole tradycyjnie ustawiamy dodatkowe nakrycie dla gościa. W dzień Wigilii razem wypatrujemy pierwszej gwiazdki już około godziny 15.00.
Jakub Drożdż, kl.V11d

Przed świętami sprzątamy i dekorujemy dom. Kupujemy choinkę i ją ozdabiamy. Do mojej roli należy pakowanie prezentów na kilka dni przed Wigilią. Na stole wigilijnym jest około 10 potraw oraz przygotowane jest dodatkowe nakrycie. Po kolacji odpakowujemy prezenty, a w tle słychać kolędy.
Hania Grabińska, kl.VIId

zdjęcie przedstawia fragment zielonej choinki ubranej w czerwone bombki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*