Wywiad z dietetykiem

Mój tata jest dietetykiem i dzięki temu ma dużo pomysłów na różne zbilansowane posiłki.

Dzień dobry, dziękuje, że znalazłeś dla mnie czas. Chciałbym zapytać, czym się zajmujesz?

Jestem dietetykiem tzn., ze można ze mną porozmawiać na temat zdrowego odżywiania oraz różnych nawyków żywieniowych.

– Dlaczego wybrałeś ten zawód?

Przez wiele lat borykałem się z nadwagą. Różne diety przynosiły skutek, lecz krótkotrwały. Postanowiłem się tym zainteresować głębiej i bardzo mnie to wciągnęło. Zacząłem od przeczytania kilku poradników, książek, a później artykułów w Intrenecie – nie tylko polskojęzycznych. Miałem na tym punkcie fioła. Ze znajomymi rozmawiałem tylko o tym. Kiedyś kolega zapytał, czemu nie zajmę się tym profesjonalnie, skoro mam już tak duża wiedze w tym temacie. Tak spodobał mi się ten pomysł, ze zapisałem się na kurs.

Czy ta praca jest uciążliwa?

Każda praca może być uciążliwa, jesteśmy tylko ludźmi. Lubię to, co robię, czuje, ze w ten sposób pomagam innym, dodaje im odwagi i otuchy do zmiany nawyków. Próbuje im dodawać energii i mówię, ze nigdy nie jest za późno na zmianę. Są jednak sytuacje, kiedy ktoś traktuje dietetyka jako osobę, która ma spełnić życzenie np. pani, która w 2 tygodnie chce schudnąć 9 kg, żeby ładnie wyglądać na przyjęciu służbowym.

Dlaczego sytuacja z tą Panią była trudna?

Chodzi przede wszystkim o zdrowie. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu i chcemy się tylko pokazać przed innymi, nie znajdziemy w tym długotrwałej motywacji do pracy nad nawykami żywieniowymi. W dietetyce nie chodzi o ładny i smukły wygląd. Chodzi o zdrowie naszych organów wewnętrznych, aby mogły funkcjonować przez długie lata bez dolegliwości i leczenia.

Jakiej rady możesz nam udzielić na koniec?

Pamiętajcie o warzywach i owocach, najlepiej surowych możliwie do każdego posiłku. Pijcie dużo wody, obecnie na rynku jest wiele różnych wód – można kupić kilka i wybrać te, która będzie Wam najbardziej smakować. Podstawa jest jednak ruch na świeżym powietrzu i odpowiednia ilość snu.

– Jakiej rady możesz nam udzielić na koniec?

Pamiętajcie o warzywach i owocach, najlepiej surowych możliwie do każdego posiłku. Pijcie dużo wody, obecnie na rynku jest wiele różnych wód można kupić kilka i wybrać te, która będzie Wam najbardziej smakować. Podstawa jest jednak ruch na świeżym powietrzu i odpowiednia ilość snu. Dziękuje za rozmowę i życzę wielu sukcesów w pracy.

– Dziękuje za rozmowę i życzę wielu sukcesów w pracy.

Dziękuje

Filip Łukaszewski, l. 7a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*