PIOTR KUBIAK (2022) -zapaśnik

zdjęcie Piotrka

Spotykamy się w klasie. Piotr Kubiak. uczeń klasy 8d opowiada nam o swojej pasji, a my, jego koledzy i koleżanki z klasy, zadajemy mu różne, ciekawe pytania.

Trenuję zapasy od 4 lat , w poniedziałki i środy o godz. 17.00 mam treningi. Na pierwszych zawodach zająłem III miejsce. Odbyły się one na hali, w Łodzi, gdzie kiedyś trenowałem. Pierwszy puchar — I miejsce wygrałem w Lodzi w 2018 roku. Miałem wówczas 10 lat. Drugi puchar otrzymałem w bardzo niesprzyjających okolicznościach, ale rewelacyjnym rezultatem. Pamiętam, jak spóźniony dotarłem na zawody w Bodzentynie pod Kielcami, gdzie bez rozgrzewki wygrałem wszystkie walki!

Dlaczego zacząłeś trenować ten sport?

Zapasy spodobały mi się, bo miałem dużo energii, poza tym uwielbiam rywalizację.

Ile masz wzrostu i czy to jest korzystne w tej dziedzinie sportu?

Mam 158cm to dobry wzrost. bo przeciwnicy w mojej kategorii wiekowej są zwykle wyżsi, wówczas chwyty poniżej pasa nie są problemem.

Czy podczas zapasów długość Twoich włosów jest problemem?

Zanim skróciłem włosy tak, było to trochę problematyczne, wchodziły mi w oczy, poza tym. jak leżałem na macie, a przeciwnik nadepnął mi na włosy, wówczas bolało. Teraz już mam krótsze włosy.

Czy Twoja waga jest odpowiednia do walki?

W mojej kategorii wiekowej jest 12 kategorii wagowych, ja startuję w kategorii do 48kg, muszę pilnować bym nie przekroczył tej wagi.

Ile masz wszystkich medali?

Mam 3 medale złote. 9 srebrnych i 17 brązowych.

Ile miałeś kontuzji i która była najgorsza?

Najgorsze dla mnie są podduszenia. raz tego powodu musiałem poddać walkę walkowerem. Podczas starcia ze słowackim zawodnikiem, zdarzyło mi się ‘Wkręcić lekko rękę, nie mogłem jej zginać

Czy można walczyć z kimś cięższym?

Ja ważę 48 kg, także inni zawodnicy są w podobnej wadze. Zdaję sobie sprawę, że rosnę i zawodnicy będą coraz
trudniejsi.

Czy masz jaką’ dietę?

Staram się jeść to, co lubię, ale szczególnie przed zawodami muszę uważać, bym nie przytył.

Czy zapasy wiążesz z przyszłością?

Tak, w przyszłości również chcę uprawiać zapasy.

Czy miałeś styczność z innymi sportami walki?

Tak, raz brałem udział w zawodach sumo. Zdobyłem wtedy brązowy medal.

Czy zrobiłeś komuś krzywdę podczas zawodów?

Zdarzyło mi się tak mocno naprzeć na przeciwnika, te z nosa zaczęła lecieć mu krew. Mimo tego incydentu
staram się by chwyty, które wykorzystuje w walce były bezpieczne. Zdrowie jest ważniejsze od wygranej.

Kiedy była najtrudniejsza wałka?

Myślę, że ze Słowakiem, wtedy przegrałem 10 do O.

Ile walk przegrałeś, a ile wygrałeś?

Myślę, że mniej więcej połowa walk była wygrana, a druga polowa przegrana. Na serwisie sportzona.pl
mogę podejrzeć statystyki, lecz nie obejmują one całej mojej kariery sportowej.

W ilu zawodach brałeś udział?

Około 50.

Gdzie masz treningi?

Trenuję na Olechowie w SP nr 141 w poniedziałki i środy. Treningi trwają około półtorej godziny. Ze względu na to, że mam daleko, wracam dość późno do domu, bo około 20.00.

Czy trenujesz sam?

W klubie jest 40 osób, także trenujemy razem, między sobą.

Jak wygląda mata, ile jest miejsca do manewru?

Mata to kwadrat, a w nim jest nakreślone koło, pole walki znajduje się w tym kole.

Czy myślałeś o walce w innym kraju?

Tak, chciałbym na Ukrainie, są tam zawodnicy bardzo dobrze wyszkoleni, walcząc z nimi szybciej bym
się rozwijał.

Czy brałeś udział w międzynarodowych zawodach?

Tak, choć zawody odbywały się w Polsce, byli zawodnicy z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Słowacji.

Teraz zabawne pytanie: co, jeśli zawodnik ma łaskotki?

Podczas zawodów nie wolno łaskotać. Gdy sędzia to zauważy, zawodnik jest zdyskwalifikowany.

Czy jest jakaś bardzo znana osoba, którą poznałeś?

Tak, Andrzej Supron — to polski zapaśnik stylu klasycznego, jest trenerem i sędzią zapaśniczym. a także komentatorem i promotorem wrestlingu, jest także prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego, prezenterem telewizyjnym, ale przede wszystkim trzynastokrotnym mistrzem Polski, dwukrotnym mistrzem Europy, jednokrotnym mistrzem świata i srebrnym medalistą olimpijskim! Widzimy się na każdych zawodach.

Czy coś jeszcze ze sportów lubisz?

Tak, lubię piłkę nożną.

Co robisz w wolnym czasie?

Gram na komputerze.

Co chcesz robić poza zawodami?
Myślę, że piłka nożna lub ręczna to dobry pomysł.

Piotrek pokazuje nam na koniec większość swoich medali i dyplomów z zawodów zapaśniczych, a potem robimy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Przygotowali: uczniowie klasy 8d

zdjęcie grupowe chłopców