Różne ciekawostki

Miasto Perth w Australii jest najbardziej odizolowanym miastem na naszej planecie…
Perth ma w zasadzie tylko siebie i kilkadziesiąt mniejszych miejscowości połączonych z miastem rozbudowaną siecią macek. Na zachód od miasta rozpościerają się wody oceanu Indyjskiego, na północy są tysiące kilometrów czerwonych stepów outbacku, na wschodzie swoje miejsce na ziemi ma olbrzymia i niegościnna nizina Nullarbor , a na południu ciągną się rolnicze i zielone tereny
Australii. Perth jest oddalone od najbliższego miasta aż 0 322 kilometry.

Słynny Dzwon Zygmunta bije już od ponad 500 lat…
Dokładnie 9 lipca 1521 roku na szczycie wieży Katedry Wawelskiej został zawieszony dzwon Zygmunt, często nazywany dzwonem Zygmunta. Po raz pierwszy zabił parę dni później. To największy w Polsce zabytkowy dzwon, którego głęboki głos
do dziś rozbrzmiewa przy okazji najważniejszych dla kraju wydarzeń.

Robaczek świętojański (świetlik) jest gatunkiem chrząszcza. Ma on zdolność do emisji światła, które służy do wzajemnego rozpoznawania się i zwabiania osobników. Świetlik wytwarza światło w reakcji chemicznej, w której utleniany jest związek chemiczny – lucyferyna przy pomocy enzymu – lucyferazy.

W 1912 roku amerykańska astronom- Henriette Swan Leavitt odkryła gwiazdy, których cykl zmian jasności zależał od ich jasności absolutnej. Te gwiazdy to cefeidy i dzięki tej odkrytej zależności posłużyły do odkrycia odległości od nas innych galaktyk zawierających cefeidy.

Nazwa wyszukiwarki Google powstała najprawdopodobniej przez pomyłkę…
1996 roku Larry Page i Sergey Brin, twórcy wyszukiwarki, która miała przyszłości zdominować internet, używali nazwy BackRub. Podczas burzy mózgów na Uniwersytecie Stanforda padła propozycja Googolplex krótsza kontrpropozycja: Googol. Oba słowa oznaczają ogromne liczby googol to jedynka ze 100 zerami, googolplex — jedynka z googolem zer). Brin jak najszybciej chciał zarejestrować domenę. W pośpiechu, przez nieuwagę wpisał inną nazwę — „google”.