Ciekawostki o Wielkanocy

Czy wiesz, że?

  • Wielkanoc jest swietem nawiazujacym do ostatnich dni zycia Jezusa Chrystusa. W tradycji chrzescijanskiej obchodzi sie Wielki Tydzien, w którym najwazniejsze dni to: piatek, sobota i niedziela, zwane Triduum Paschalnym. Jezus Chrystus zmar- twychwstał noca, stad tez nawiazanie w nazwie swiat i podkreslenie tej pory dnia mianem „Wielkiej Nocy”.
  • Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień, jest dniem, w którym wierni idą do kościoła, by poświęcić palmy. Zwyczaj ten upamiętnia przejazd Jezusa przez Jerozolime. Według tradycji ludowej poświęcona palma wielkanocna zapewnia zdrowie i szczęście całej rodzinie, dlatego przyjęło się, aby nie wyrzucać uschniętych palm, aż do następnych świąt. Pobłogosławione palmy miały chronić domy przed kataklizmami i nieurodzajem przez cały rok. Dekorowano nimi domy, by odganiały wszelkie nieszczęścia.
  • Święcenie pokarmów ma związek z dawnym błogosławieniem dan spożywanych podczas świątecznej uczty. Zgodnie z tradycja, w wielkanocnym koszyczku powinno znaleźć się siedem pokarmów o symbolicznym znaczeniu: jajko, chleb, sól, mięso, masło, chrzan oraz kawałek wielkanocnego ciasta
  • Ciasto Mazurek w kraju zaczęto wypiekać w XVII wieku. Od początku stanowiło symbol zakończenia Wielkiego Postu, a wiec czasu poprzedzającego Wielkanoc. Dawniej był on nagroda dla tych, którzy wytrzymali czterdzieści dni bez spożywania słodyczy i potraw mięsnych. Ciasto aż po dziś dzień nazywamy „mazurkiem”, ponieważ podobno jego wypiekiem jako pierwsze zajęły się kobiety mieszkające na Mazowszu.
  • Wielkanocny zajączek jest symbolem nowego życia oraz odradzającej się po zimie ziemi.
  • Zwyczaj malowania jaj wywodzi się ze starosłowiańskich obrzędów. Dla Słowian jajo miało ważne znaczenie i pośredniczyło między ludźmi, duchami i bogami. Do dzisiaj jajo symbolizuje początek nowego życia
  • Śmigus-dyngus jest zwyczajem słowiańskim, polegającym na polewaniu woda. Symbolizuje oczyszczenie po zimie i radość z nadejścia wiosny. Lany Poniedziałek początkowo miał znaczenie magiczne. Wylewanie wody miało zapewnić odpowiednią ilość deszczu w ciągu roku i gwarantować obfite plony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*