Ciekawostki o Kosmosie

Światowy Dzień Kosmosu obchodzimy 21 maja. Celem obchodów Dnia Kosmosu, ustanowionego z inicjatywy amerykańskich astronautów, jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.

Wszechświat posiada swój specyficzny zapach. Człowiekowi oczywiście dość trudno go wyczuć, bo poza stacją kosmiczną znajduje się zawsze w skafandrze. Wspomniana woń jest jednak uchwytna na przykład po otwarciu śluzy powietrznej z powodu spaceru kosmicznego. Astronauci porównują ją do rozgrzanego metalu albo grilla.

W przestrzeni kosmicznej panuje absolutna cisza. Nie ma tam bowiem powietrz, a bez niego fale dźwiękowe nie mogą się przenosić. W przestrzeni kosmicznej panuje cisza, ponieważ panuje tam próżnia przez którą nie przechodzą fale dźwiękowe.

Złom kosmiczny to dowolny ludzki obiekt otaczający Ziemię, który już nie służy pożytecznemu celowi.
Naukowcy szacują, że dziś jest około pól miliona sztuk śmieci kosmicznych, w tym fragmentów rakiet i satelitów oraz przedmiotów codziennego użytku, takich jak klucze zrzucone podczas budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ślady astronautów biorących udział w lądowaniu na Księżycu 20 lipca 1969 r. pozostaną tam przez kolejne 100 milionów lat. Jest to możliwe dlatego, że księżyc nie zna zjawisk takich jak deszcz czy wiatr, nie występuje tam również atmosfera. Ślady astronautów zostaną na księżycu ponad 100 milionów lat przez to, że na księżycu nie występują żadne zjawiska meteorologiczne.

Po powrocie z Księżyca astronauci uczestniczący w misji Apollo 11 zostali poddani kwarantannie. Okazało się jednak, że na powierzchni Srebrnego Globu nie występują żadne choroby dotykające ludzi.

Największym kanionem zarówno na Marsie jak i w całym Układzie Słonecznym jest Valles Marineris, który rozciąga się na 4000 km, jest szeroki na 200 km i głęboki na 10km.

Światło od powierzchni Słońca do Ziemi podróżuje około 8 minut i 19 sekund.

Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym, większym od Ziemi 109 razy!

Grawitacja na księżycu wynosi tylko 17% ziemskiej grawitacji.

We wszechświecie znajduje się około 200 trylionów galaktyk.

Około 4,6 miliarda lat temu w miejscu Układu Słonecznego istniał obłok gazu i pyłu.

Przygotował: Tymek Stasiak z klasy 8e.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*