Ciekawostki o Dniu Matki

Dzień Matki w Polsce obchodzimy od 1914 roku

  1. Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku po raz pierwszy obchodzono to święto.
  2. Już w latach 20. XX wieku dzieci wręczały swoim Mamom z tej okazji laurki, drobne upominki i recytowały dla nich wierszyki. Od początku Dzień Matki jest obchodzony 26 maja.
  3. Tradycja czczenia Matki ma swój początek w starożytności. W starożytnej Grecji szczególnym kultem otaczano matki boginie oraz świętowano dzień Matki Natury. Były symbolem płodności i urodzaju, dlatego czczono je w środku wiosny.
  4. W Stanach Zjednoczonych dopiero pod koniec XIX wieku znaczyło się świętowanie Dnia Matki.
  5. Oficjalny dzień, w którym matki mogły zacząć obchodzić swoje święto za oceanem, ustanowiono dopiero w 1905 roku. Była to zasługa Ann Marie Jarvis – c6rki Ann Jarvis. Chciała w ten spos6b uhonorować zmarłą mamy, z której stratą nie mogła się pogodzić.
  6. Dopiero od polowy XX wieku Dzień Matki jest obchodzony powszechnie na całym świecie. Niewykluczone, ze przyczyniła się do tego tragedia II wojny światowej, przez co na nowo doceniono roli kobiet jako rodzicielek, opiekujących się dziećmi i stojących na straży domowego ogniska. Obecnie Dzień Matki jest w różnych formach i terminach w kalendarzach blisko 140 kraj6w świata. Najczyściej, bo aż w 63 państwach, obchodzony jest w drugą niedzielę maja.
  7. Z czasem zwyczaj świętowania rozpowszechnił się niemal na wszystkie stany. Ostatecznie to Kongres Amerykański w 1914 roku ustanowił oficjalnie Dzień Matki świętem narodowym, przypadającym w drugą niedzielę maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*