Praca w zawodzie lekarza w czasie pandemii korona wirusa.
Mój tata jest lekarzem. Kiedyś pracował jako anestezjolog i jeździł w karetce, natomiast zmienił specjalizacje i jest teraz radio- logiem. Aktualnie pracuje w szpitalu, do którego przyjmowane są osoby zarażone
COVID-19.
Tato, mam do Ciebie kilka pytań dotyczących Twojego zawodu oraz Twojej pracy w czasie pandemii. Czy mógłbyś na nie odpowiedzieć?
Oczywiscie.
Dlaczego wybrałes akurat ten zawód?
Na pewno wynikało to z chęci pomocy ludziom chorym, bezradnym, cierpiącym. Myślę, ze jest to powołanie, które pojawia się w pewnym momencie życia.
Rozumiem, czy radiologia to trudna specjalizacja?
Radiologia, a szerzej diagnostyka obrazowa, jest bardzo istotnym elementem w procesie leczniczym pacjenta. Wielokrotnie od stwierdzanych zmian chorobowych zależy sposób leczenia i częstokroć rokowanie co do wyzdrowienia. Zdarzają się sytuacje nagłe, gdy od prawidłowo po- stawionej diagnozy zależy ludzkie życie. Dlatego tez ta specjalizacja nie należy do najłatwiejszych i obarczona jest duża odpowiedzialnoscią.
Czy Twoja praca sprawia Ci satysfakcje?
Jak każda dobrze i rzetelnie wykonywana praca daje zadowolenie, a satysfakcje najczęściej wiąże się z wykryciem zmian, których nie spodziewa się nawet lekarz kierujący na badania.
Pracowałes kiedys jako anestezjolog. Dlaczego podja- łes decyzje o zmianie specjalizacji?
Anestezjologia była i jest specjalnością niezwykle wymagającą i kosztującą lekarza dużo zdrowia ze względu na ciągłą bezpośrednią walkę o życie pacjenta. Jest niezwykle stresująca. Dlatego tez praca anestezjologia wymaga nie tylko predyspozycji psychicznych, ale tez fizycznych. Pod względem stresu i obciążenia diagnostyka obrazowa jest specjalizacja nieporównywalnie łatwiejsza.
Czy praca lekarza jest ciezsza w czasie pandemii?
Bez watpienia tak.
Pracujesz w szpitalu, do którego przyjmowane są osoby chore na COVID-19. Jakie trudności napotykasz w pracy podczas epidemii?
Na pewno obciązajace jest, mimo zaszczepienia przeciw COVID-19, ciągłe narażenie na potencjalny kontakt z wirusem. Ponadto bezpośrednie badanie pacjentów z zakażeniem SARS CoV-2 wymaga ciągłego przebierania się w kombinezony i środki ochrony osobistej, co proszę mi wierzyć, nie należy do największych przyjemności.
Czy praca przy osobach zarażonych Korona wirusem obciąża Cie fizycznie lub psychicznie?
Myślę ze tak. Obciążenie psychiczne, mogę w mniejszym stopniu, fizyczne występuje na co dzień , bo na podstawie wykonywanych badań częstokroć można określić los pacjenta. Zdarzają się chorzy o bardzo zaawansowanym stopniu choroby z ciężkim przebiegiem klinicznym, których rokowanie co do wyzdrowienia jest bardzo poważne.
Dobrze, Dziękuję Ci za rozmowę i życzę zdrowia w tym trudnym dla nas czasie.
Również dziekuję serdecznie za rozmowę i zyczę Tobie oraz wszystkim w Twoim otoczeniu przede wszystkim dużo zdrowia.
Emilka Borzęcka, kl. 7A